Buradasınız: Ana sayfa » Baklava Tarifleri » Antep fıstıklı baklava tarifi

Antep fıstıklı baklava tarifi

Bildiğiniz üzre en iyi tatlı tarifi yani tariflerini antep fıstılı baklava tarifide dahil olmak üzere sizlere sunmaya sizler için araştırmaya devam ediyoruz. Bu gördüğünüz tarif seyidoğlu ve güllüoğlu sürekli ve en cok satılan tatlılardan.. Sizlerede tavsiye ederim afiyet olsun
Fıstıklı baklava tarifi için Malzemeler:

Hazırlanmış olan yufkalar,
400 gr. öğütülmüş antepfıstığı içi,
500 gr. erimiş tereyağı (el yakmayacak sıcaklıkta).
Şerbet için *
1400 gr. toz şeker,
600 gr. su.

Fıstıklı baklava tarifi nin Yapılışı:

Hazırlanmış yufkaları tezgâha üst üste serin. Bunun tam ortasına tepsinizi kalıp gibi kapatın. Tepsinin dışında kalan kısımları kesip iki el büyüklüğünde parçalara ayırın.
Tepsi boyutunda kesilmiş yufkaları ince oklavaya tek tek sarın.
Tepsinin içini hafif yağlayın. Tabanına oklavaya sarılmış yufkaların iki tanesini düzgünce serin. Sonra kesilen kenar yufkaların yarısını, tepsinin içini tamamen kaplayacak şekilde kat kat atın.
Bu yufka katlarının üzerine öğütülmüş fıstık içini serpin. Kalan kenar yufkaları da, fıstığın üzerine aynı şekilde kat kat atın.
Daha sonra oklavaya sarılı diğer yufkaları, tek tek, aralarına ılık yağ serpiştirerek tepsiye çarşaf gibi üst üste döşeyin.
Tepsinin dışına taşan yufkaların kenarlarını bıçak ile düzeltin. Yufkaların yüzeyini bozmamaya dikkat ederek, keskin bir bıçak ile, baklavayı dilimleyin.
Erimiş yağı, tepside kuru yer kalmayacak şekilde gezdirerek dökün.
Tepsiyi 200 derecedeki fırına sürün; 45 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarınca, soğutmadan hazırladığınız şerbeti verin. Şerbeti çekmesini ve soğumasını bekleyin.
* Not Fıstıklı Baklavanın şerbetine limon suyu katılmaz.

antep fıstıklı baklava

Etiketler:, , , , , , , , ,


Yorum yapın

<
Tv izle