Buradasınız: Ana sayfa » Pasta Tarifleri » CEZERYE TARİFİ

CEZERYE TARİFİ

CEZERYE TARİFİ

Cezerye daha önceden de adına kulak aşinalığınız olan bir tarif olsa gerek J Cezerye çok az bir malzemeyle hazırlayabileceğimiz gibi nefis bir tat da bırakıyor damağımızda. Dışardan da satın alabileceğiniz cezerye maalesef evde sizin yaptığınız kadar lezzetli olmuyor. Bu yüzden sizin de yapabileceğiniz bir tatlının dışardan alınması hiç sağlıklı değil. Bunlar size tavsiye J Çok kolaylıkla yapacağınız ve vaktinizi almayacak bir tatlı yapmak istiyorsanız; cezerye tarifini kesinlikle deneyin J Çok beğeneceğiniz ve seveceğiniz bir tarif J Şimdi de cezeryenin nasıl yapıldığına bakalım. Şimdiden afiyet olsun J

Cezerye için gerekli olan malzemeler;

  • 6 adet havuç
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Yarım su bardağı su
  • 3 parça limon tuzu
  • 1 paket vanilya
  • Yarım su bardağı çekilmiş ceviz içi
  • Yarım su bardağı çekilmiş fındık içi
  • Üzeri için Hindistan cevizi

Cezeryenin hazırlanışı;

Cezeryemizi yapmaya ilk olarak havuçların kabuklarını ince ince soymakla başlıyoruz. Soyduğumuz havuçları geniş bir tencereye koyuyoruz. Üzerini geçecek kadar içine su ekliyoruz. Fazla yumuşamamasına dikkat ederek haşlamaya başlıyoruz. Bir süre haşlandıktan sonra ocağımızın altını kapatıyoruz. Haşlamış olduğumuz havuçları bir çatal yardımı ile iyice eziyoruz. Ezdiğimiz havuçları 2 su bardağı kadar olacak şekilde ölçüyoruz.

Daha sonra geniş bir tencereye 1 su bardağı toz şekeri ve suyu alıp karıştırıyoruz. Bir süre kaynatıyoruz ve kaynadıktan sonra üzerine limon tuzunu da ilave ediyoruz. Şerbetimiz biraz koyulaşıp, kıvama geldiğinde ezip hazırladığımız havuçları ve vanilyayı da üzerine ilave ediyoruz. Hafif ısıda bir ateşte, ara ara karıştırarak şerbeti çekinceye kadar pişiriyoruz. Şerbetimiz macun kıvamına geldiğinde ocaktan alıyoruz ve bir süre ılıması için bırakıyoruz.

Şerbetimiz ılıdığında çekilmiş ceviz içini ve çekilmiş fındık içini de ilave edip karıştırıyoruz. Karışımımız hazır olduğunda kare ya da dikdörtgen bir kalıba güzelce yayıyoruz.

Hazırlamış olduğumuz cezeryemizi birkaç saat buzdolabında beklettikten sonra çıkarıyoruz. Kare dilimlere ayırıyoruz.

Son olarak ayırdığımız dilimleri Hindistan cevizine buluyoruz. Ve afiyetle yiyeceğiniz cezeryemiz artık servise hazır. J

Hepinize afiyet olsun J

Etiketler:, , ,


Yorum yapın

<
Tv izle