Buradasınız: Ana sayfa » Tatlı Tarifleri » Cevizli Bandırma Tatlısı Tarifi

Cevizli Bandırma Tatlısı Tarifi

 

Cevizli bandırma tatlısı Adana’nın en lezzetli tatlıları arasındadır. Adana’ya özel bu tatlımız halkımız tarafından her yöremizde sevilmekte ve tüketilmekte. Cevizli bandırma tatlısı az sert olsa dahi inanılmaz lezzeti ve insanlarda nefis bir damak tadı bırakıyor. Cevizli bandırma tatlısı ev hanımlarımızın çoğu bilmez bu yüzden çoğunlukla Adana’dan başka yörelere gitmekte ve pastahane, tatlıcılarda ve alışveriş merkezleri üzerinden satın alına biliyor. Bu tarifimizi evlerinize taşımak isteyen bir çok ev hanımı tabii olacaktır. Bu lezzeti tatmak isteyenler için zor gibi gözükse de aslında çok kolay bir tarif!

Cevizli Bandırma Tatlısı Tarifi

- 4-5 su bardağı dolusu su

- 1 su bardağı dolusu pekmez

- 1 su bardağı dolusu buğday nişastası

- 1 su bardağı dolusu toz şeker

- 1 su bardağı dolusu ince çekilmiş ceviz içi

Cevizli Bandırma Tatlısı Hazırlanışı 

Öncelikle buğday nişastasını oldukça derin bir kabın yerleştirerek üst kısmına 1 su bardağı dolusu soğuk suyu dökün. Nişastayı tel bir çırpacak ile sürekli karıştırarak pürüzsüz bir kıvama gelene kadar ezmeye devam edin. Üzerine artan 4 su bardağı dolusu suyu, toz şekeri ve pekmezi ilave edin. Ve tekrar karıştırın. Bu nişastalı pekmezli suyu orta boy bir tencereye yerleştirin. Ocağımızı açarak orta ısılı bir ateşte sürekli karıştırılarak katılaşıp muhallebi kıvamına gelene kadar pişirmeye devam edin. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısarak sürekli karıştırıp 2-3 dakika boyunca pişirip ocaktan tenceremizi alın. Cevizli bandırma tatlımız sıcak haldeyken çekilmiş ceviz içini üzerine ilave edip tekrar karıştırmaya devam edin. Sürekli karıştırarak tatlının ılık bir hale gelmesini bekleyin. Pekmezli pelteyi dilerseniz kup bardaklarına veya muhallebi kaselerine ister geniş ve kenarları yüksek bir servis tabağına ilave edin. Tatlının soğuması için buz dolabında yaklaşık 5 saat boyunca bekletmeye alın. Üzerine rendelenmiş çikolata ve cevizle süsleyerek servise sunabilirsiniz. Veya çikolata ve cevize gerek duymuyorsanız tatlımızı pasta şeklinde dilimleyerek servis tabaklarınıza ilave edebilirsiniz.

 

Gelen Aramalar: düğme tatlısı,bandirma tatlisi,cevizli bandırma tarifi,bandırma tatlısı tarifi,cevizli bandırma nasıl yapılır,bandırma nasıl yapılır,bandırma neyden yapılır,cevizli bandirma,cevizli tatli tarifi resimli,cevızlı bandırma yapılışi

Etiketler:, , ,


Yorum yapın

<
Tv izle